| Brand | HP |
| EAN | 0190781260363 |
| Model | 1FH45AA#ABB |
| MPN | 1FH45AA#ABB |
| SKU | 1FH45AA#ABB |
| ASIN | B07457QT8C |
| 3D | No |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Angle of inclination | -5 / + 23 |
| Angle of rotation | 90 |
| Annual energy consumption | 25 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Backlight technology | Backlight LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,DisplayPort,HDMI,VGA |
| Color | Silver, black (back cover) |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 44.6 mm |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy class | Class A |
| Energy efficiency class | A |
| Energy star certification | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 293.3 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| HP segment | Business |
| Integrated devices | USB 3.0 hub |
| Location | English / Europe |
| Number of OSD languages | 10 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating Humidity Range | 20-80% |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pixel pitch | 0.274 x 0.274 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption in operation | 18 Watt |
| Response time | 5 ms |
| Screen coating | Anti-glare, anti-static |
| Screen shape | Flat |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Transition | 0.24795 mm |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Vertical scan range | 50 - 60 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Voltage required | AC 120/230 V |
| Weight | 5.26 kg |
| Width | 488.3 mm |