| Brand | Lenovo |
| EAN | 0889488498727 |
| MPN | 7X10A07GEA |
| SKU | 7X10A07GEA |
| ASIN | B07RZ9BM57 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (4U) |
| Depth | 670 mm |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD interface | Serial ATA, Serial Attached SCSI (SAS) |
| HDD size | 2.5" |
| Height | 438 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 1024 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 12 |
| Number of processors installed | 1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Not available |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Performance management | XClarity Advanced |
| Power supply | 550 W |
| Processor ARK ID | 193384 |
| Processor boost frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 13.75 MB |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4210 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76.0 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor threads | 20 |
| Rack mounting | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| RAID support | Yes |
| Scalability | 2S |
| Supported instruction sets | AVX-512 |
| Supported RAID controllers | 930-8i |
| Tcase | 78 °C |
| USB 2.0 ports quantity | 5 |
| Width | 176 mm |