| Brand | Viewsonic |
| EAN | 0766907988529 |
| ASIN | B07FSQD39L |
| MPN | EP5540T |
| SKU | EP5540T |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Certification | FCC/cTUVus/BSMI |
| Computer system | Yes |
| Depth | 450 mm |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 138.7 cm (54.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 1900 mm |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Android 5.0.1 |
| Package depth | 618 mm |
| Package Height | 2016 mm |
| Package weight | 85 kg |
| Package width | 983 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RS-232 interface | Yes |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0/3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Weight | 70 kg |
| Width | 820 mm |