| Brand | Epson |
| EAN | 8715946624334 |
| ASIN | B01NAS4FAD |
| Model | V11H824040 |
| MPN | V11H824040 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Card reader integrated | No |
| Country of origin | China |
| Depth | 354 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 159 mm |
| Lamp power | 300 W |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Light source type | Lamp |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Presentation |
| Matrix size | 1.93 cm (0.76") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 38 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Package depth | 630 mm |
| Package Height | 235 mm |
| Package width | 555 mm |
| Pallet height | 2.83 m |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 2.33 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.4 - 8.4 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 5500 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Quantity per pallet | 16 pc(s) |
| RS-232C | Yes |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 5000 h |
| Throw ratio | 1.26 - 2.30:1 |
| Weight | 6.9 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 472 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 1.8:1 |