| Brand | Epson |
| EAN | 8715946681832 |
| ASIN | B08MVBVPMM |
| MPN | V11H997040 |
| SKU | V11H997040 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio (L/R) in | 3 |
| Audio L/R out | 1 |
| Bundled software | Easy Interactive Tools, iProjection, Epson Projector Management |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Colour | White |
| Colour light output | 3600 ANSI lumens |
| Contrast ratio | 2500000:1 |
| Country of origin | China |
| Dimensions W x D x H | 356 x 395 x 133 mm |
| Focal length range | 3.7 mm |
| Focus | Manual |
| Harmonized System HS code | 85286200 |
| HDMI connector type | Full-size |
| In stock | 2 Items |
| Keystone correction horizontal | -3 - 3° |
| Light source type | Laser |
| Matrix size | 0.6" |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise Level | 36 dB |
| Noise level economic mode | 26 dB |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Power consumption | 255 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption economy mode | 197 W |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Projector brightness economic mode | 2500 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1920x1080 |
| Remote control included | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen size compatibility | 1651 - 2540 mm ( |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Storage temperature | -10 - 60 °C |
| Supported network protocols | HTTPS, IPv4, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
| Sustainability certificates | TCO |
| Throw ratio | 36:1 |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Video processing | 10 bit |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Zoom ratio | 35:1 |
| Zoom Type | Auto |