| Brand | Epson |
| EAN | 8715946646947 |
| ASIN | B07888Q91T |
| MPN | V11H892040 |
| SKU | V11H892040 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 1.8 |
| BNC input ports | 1 |
| Bundled software | EasyMP Monitor, EasyMP Multi PC Projection |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, VGA |
| Colour | White |
| Contrast | 2,500,000 |
| Contrast ratio | 2000:1 |
| Country of origin | China |
| Focal length range | 36 - 57.35 mm |
| Focus | Auto |
| Harmonized System HS code | 85286200 |
| HDBaseT port | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| Image size | 60 inches - 500 inches |
| Item | V11H892040 |
| Keystone correction horizontal | -30 - 30° |
| Light source | Laser |
| Lumens | 15000 |
| Matrix size | 1.0" |
| Maximum power consumption | 1024 W |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise Level | 40 dB |
| Noise level economic mode | 32 dB |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Placement | Ceiling |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power consumption economy mode | 647 W |
| Power source | AC |
| Products per pallet | 4 pc(s) |
| Projection distance | 1.99 - 27.77 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness economic mode | 10500 ANSI lumens |
| Projector native resolution | 1920x1200 |
| Screen size compatibility | 1524 - 12700 mm ( |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Storage temperature | -10 - 60 °C |
| Technology | LCD |
| Throw ratio | 56:1 |
| Vertical lens shift range | -60 - 60% |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, DICOM simulation mode, Multi-projection, BT.709 |
| Zoom ratio | 6:1 |