| Brand | Epson |
| EAN | 8715946639574 |
| ASIN | B075GP9KK9 |
| Model | V11H844040 |
| MPN | V11H844040 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100 - 240 |
| AC power in | Yes |
| Aperture range | 1.49 - 1.72 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Bulb power | 210 W |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Carrying Case | Yes |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour | White |
| Composite video in | 1 |
| Contrast ratio | 15000:1 |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 237 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | No |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI connector type | Full-size |
| Height | 82 mm |
| Keystone correction horizontal | -30 - 30 |
| Lamp type | UHE |
| Light source type | Lamp |
| Market positioning | Presentatie |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level economic mode | 28 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package depth | 380 mm |
| Package Height | 335 mm |
| Package width | 158 mm |
| Pallet height | 15 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password protection | Yes |
| Password Protection | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption | 282 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.2 W |
| Power consumption economy mode | 203 W |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.68 - 2.02 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3600 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 2235 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Quantity per pallet | 78 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 2 W |
| Screen size compatibility | 838.2 - 8128 mm ( |
| Service life of lamp | 6000 h |
| Service life of lamp economic mode | 10000 h |
| Smart TV | No |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Throw ratio | 1.3 - 1.56:1 |
| TVI port | No |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Video processing | 10 bit |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 302 mm |
| Zoom capability | Ja |
| Zoom ratio | 2:1 |
| Zoom Type | Handmatig |