| Brand | Epson |
| EAN | 8715946610290 |
| ASIN | B01MXZN5JM |
| Model | V11H726041 |
| MPN | V11H726041 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,USB |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Country of origin | China |
| Depth | 447 mm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Fixed focal length | 4.2 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 130 mm |
| Lamp power | 300 W |
| LED indicators | Yes |
| Light source type | Lamp |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Maximum digital resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Microphone in | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 38 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Package depth | 785 mm |
| Package Height | 335 mm |
| Package width | 575 mm |
| Pallet height | 102 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Wall-mounted projector |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4400 ANSI lumens |
| Quantity per pallet | 12 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen size compatibility | 1778 - 2540 mm (70 - 100") |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 5000 h |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37:1 |
| USB 2.0 ports quantity | 4 |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 474 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Zoom ratio | 1.35:1 |