| Brand | Epson |
| EAN | 8715946541464 |
| ASIN | B00S7P3WPK |
| MPN | V11H672040 |
| SKU | V11H672040 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | No |
| Country of origin | China |
| Depth | 315 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Focus | Manual |
| Full HD | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD-Ready | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 94 mm |
| Lamp power | 200 W |
| Lamp type | UHE |
| Light source type | Lamp |
| Market positioning | Presentation |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 35 dB |
| Package depth | 494 mm |
| Package Height | 211 mm |
| Package width | 392 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.28 W |
| Power source | AC |
| Projection distance | 0.5 - 1.2 m |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 2800 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen size compatibility | 990.6 - 2946.4 mm (39 - 116") |
| Serial interface type | RS-232 |
| Service life of light source | 5000 h |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A,USB Type-B |
| Weight | 3.7 kg |
| Width | 344 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |