Compact yet powerful, the Epson EcoTank ET‑2750 delivers vivid color prints up to 5760×1440 dpi, duplex copying and high‑resolution scanning at 1200×2400 dpi. Its 1.5″ LCD guides quick Wi‑Fi setup, while full‑capacity ink tanks keep costs low for everyday use. Energy Star certified, it blends efficiency with sleek black design for any home or office.
| Brand | Epson |
| MPN | C11CG22402 |
| SKU | C11CG22402 |
| EAN | 8715946642871 |
| ASIN | B075NNN3VN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Built-in display | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC, MiniSD, MiniSDHC, SD, SDHC, SDXC |
| Connectivity | USB Wi-Fi |
| Copying | Colour copying |
| Depth | 347 mm |
| Dimensions | 375 x 187 x 347 (WxHxD) |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 1.5" |
| Display Diagonal | 3.68 cm (1.45") |
| Duplex | Yes |
| Duplex functions | |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10, B5, C6, DL |
| Ethernet LAN | No |
| Fax | No |
| Fax Memory | N/A |
| Functions | Printer/Copier/Scanner |
| Height | 187 mm |
| ISO A-series sizes | A4,A5,A6 |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum power consumption | 12 W |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Email Print,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Multi-purpose tray media types | Envelopes, Plain paper |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Number of standard paper trays | 1 |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper,Plain paper |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption ready | 4.3 W |
| Power consumption sleep | 0.7 W |
| Print speed black normal quality A4/US Letter | 33 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printer type | Inkjet (Colour) |
| Printing | Colour printing |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| Scan technology | CIS |
| Scanner | Yes |
| Scanning | Colour scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Standard input capacity | 100 sheets |
| Standard interfaces | USB, Wireless LAN |
| Standard output capacity | 30 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 5.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |