Epson EH‑LS100 projects a vivid 130‑inch screen from only 0.41–0.78 m, powered by 4000 ANSI lumens and 3LCD technology for true‑color detail. Its manual focus, 16:10 WUXGA resolution, and ultra‑short throw create an immersive home theater experience in any space.
| Brand | Epson |
| EAN | 8715946640570 |
| ASIN | B075ZWNYTH |
| Model | V11H879541 |
| MPN | V11H879541 |
| SKU | V11H879541 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aperture range | 1.6 |
| Batteries included | Yes |
| Built-in display | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Colour | Black |
| Composite video in | 1 |
| Country of origin | Philippines |
| Depth | 437 mm |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Fixed focal length | 4.2 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Height | 188 mm |
| Image formats supported | JPG |
| Keystone correction horizontal | -3 - 3° |
| Lamp type | Laser diode |
| Light source type | Laser |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home cinema |
| Matrix size | 0.7" |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Noise level | 39 dB |
| Noise level economic mode | 30 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating temperature | -10 - 60 °C |
| Package depth | 650 mm |
| Package Height | 575 mm |
| Package width | 255 mm |
| Pallet height | 135 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| Power consumption | 423 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption economy mode | 332 W |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 0.41 - 0.78 m |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Projector brightness economic mode | 2800 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Quick start guide | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Screen size compatibility | 1778 - 3302 mm ( |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of lamp | 20000 h |
| Service life of lamp economic mode | 30000 h |
| Storage relative humidity | 10 - 90 % |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37:1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A,USB Type-B |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video processing | 10 bit |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 11 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 494 mm |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom ratio | 35:1 |
| Zoom Type | Auto |