| Brand | Epson |
| EAN | 8715946642864 |
| ASIN | B07D23T2DP |
| Model | C11CG21401CA |
| MPN | C11CG21401CA |
| SKU | C11CG21401CA |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Automatic Document Feeder | No |
| Built-in display | Yes |
| Colour | Black |
| Colour display | Yes |
| Connection Type | Wi-Fi, Ethernet |
| Copying | Color copying |
| Depth | 347 mm |
| Dimensions | 37.5 (W) x 34.7 (D) x 18.7 (H) cm |
| Direct printing | Yes |
| Display | Yes |
| Display Diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Duplex | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Envelopes sizes | 10,C6,DL |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 187 mm |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Market positioning | Home & Office |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum print size | 210x297 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Memory card reader | No |
| Minimum system requirements | Y |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Epson Remote Print,Epson iPrint,Google Cloud Print |
| Mono/Colour | Colour |
| Multi-purpose tray media types | Plain paper |
| Networkable | Yes |
| Non-ISO print media sizes | Legal, Letter |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Paper input type | Paper tray |
| Paper tray capacity | 150 Sheets |
| Paper tray media types | Photo paper,Plain paper |
| Paper tray media weight | 60 - 300 g/m² |
| Photo paper sizes | 9x13,10x15,13x18,13x20,20x25 |
| Pictbridge | No |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power Watts | 12 W |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Printing colours | Black,Magenta,Yellow |
| Scan resolution | 1,200 dpi |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Cloud |
| Scanning | Color scanning |
| Security algorithms | 64-bit WEP,128-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA-TKIP |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 30 sheets |
| USB port | Yes |
| Voltage | 230 V |
| Weight | 5.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Width | 375 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |