| Brand | Epson |
| EAN | 8715946628479 |
| ASIN | B01MQY1RUC |
| Model | V11H814041 |
| MPN | V11H814041 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,VGA |
| Ceiling mounting supported | Yes |
| Colour light output | 5500 ANSI lumens |
| Composite video in | 1 |
| Country of origin | China |
| Depth | 291 mm |
| Display aspect ratio | 16:10 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Focal length range | 23 - 38.4 mm |
| Focus | Manual |
| Full HD | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 110 mm |
| Image size | 50 inches - 300 inches |
| Keystone correction horizontal | 30° |
| Lamp power | 300 W |
| Light source | Lamp |
| Manual | Yes |
| Matrix size | 0.8" |
| Matrix type | 3-panel (p-Si TFT active) |
| Noise level | 39 dB |
| Number of colours | 1.073 billion colors |
| Package depth | 530 mm |
| Package Height | 210 mm |
| Package width | 385 mm |
| Pallet height | 15 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Password Protection | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption economy mode | 360 W |
| Power source | AC |
| Product Type | Desktop projector |
| Projection distance | 1.5 - 9 m |
| Projector brightness economic mode | 3800 ANSI lumens |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Quantity per pallet | 40 pc(s) |
| RMS rated power | 16 W |
| RS-232C | Yes |
| Screen size compatibility | 1270 - 7620 mm (50 - 300") |
| Serial interface type | RS-232C |
| Service life of light source | 5000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 10000 h |
| Standard interfaces | Ethernet,HDMI,RJ-45,RS-232,USB 2.0,VGA |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Technology | LCD |
| Throw ratio | 1.38 - 2.28:1 |
| Vertical scan range | 200 - 240 Hz |
| Video colour modes | Blackboard, Dynamic, Photo, Presentation, sRGB |
| Video processing | 10 bit |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 4.9 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 377 mm |