Epson WorkForce Pro WF‑5110DW delivers high‑resolution color prints up to 4800×1200 dpi with borderless photos, envelopes and legal paper, while its dual‑mode wireless, Ethernet and USB connectivity keeps office workflows smooth.
| Brand | Epson |
| EAN | 8715946533513 |
| ASIN | B00J33ZYFQ |
| Model | C11CD12301BY |
| MPN | C11CD12301BY |
| AC input voltage | 220 V |
| Borderless printing | Yes |
| Colour | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Depth | 442 mm |
| Direct printing | Yes |
| Display | LCD |
| Duplex printing | Yes |
| Envelopes sizes | 10,B5,C4,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Height | 284 mm |
| Industry Standard Product Classification | 40130 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 35000 pages per month |
| Maximum input capacity | 580 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Mono or colour printer | Colour |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Package depth | 610 mm |
| Package Height | 420 mm |
| Package width | 520 mm |
| Page description languages | ESC P,GDI |
| Pallet height | 15 cm |
| Pallet length | 120 cm |
| Pallet width | 80 cm |
| Paper tray media types | Envelopes,Photo paper |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 1.6 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quantity per pallet | 8 pc(s) |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES |
| Standard interfaces | Ethernet,USB 2.0,Wireless LAN |
| Total input capacity | 330 sheets |
| Total output capacity | 150 sheets |
| USB port | Yes |
| Weight | 11.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 461 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |