| Brand | Epson |
| EAN | 8715946545875 |
| ASIN | B00STTFMR0 |
| Model | C11CD43301BZ |
| MPN | C11CD43301BZ |
| AirPrint enabled | Yes |
| Automatic duplexing | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Colour | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Depth | 570 mm |
| Display | LCD |
| Display Diagonal | 5.08 cm (2") |
| Duplex printing | Yes |
| Energy star | Yes |
| Envelope sizes | US No 10 (104.7 x 241.3 mm), International C6 (114 x 162 mm), International C4 (229 x 324 mm) |
| Envelopes sizes | 10,C4,C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| First Print Out Time B/W | 7 sec |
| Height | 503 mm |
| Ink Cartridge Configuration | 4 cartridges (1 each: cyan, magenta, yellow, black) |
| Ink Palette Supported Colours | 4-ink - cyan, magenta, yellow, black |
| Ink type | Epson DURABrite Pro inks |
| Inkjet Technology | Epson PrecisionCore |
| Interface | USB 2.0, Gigabit LAN, Wi-Fi(n) |
| Language Simulation | PCL 5E, PCL 5C, PostScript 3, PCL 6, EPSON ESC/P Raster, PDF 1.7 |
| Market positioning | Business |
| Max media size | Legal (216 x 356 mm), A3 Plus (329 x 483 mm) |
| Max Resolution B/W | 4800 x 1200 dpi |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Maximum input capacity | 1831 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3+ |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Media handling | 250-sheet input tray, 500-sheet input tray, manual bypass slot, 80-sheet multipurpose tray |
| Media type | Envelopes, plain paper |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Networking | Print server |
| Non-ISO print media sizes | Ledger (media size), Legal |
| Nozzle configuration | 400 nozzles (black), 3 x 400 nozzles (cyan, magenta, yellow) |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 5e,PCL 6,PDF 1.7,PostScript 3 |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption operational | 37 Watt |
| Power consumption sleep | 2.1 Watt |
| Power Consumption Stand by | 8.1 Watt |
| Power Device | Power supply - internal |
| Printer type | Workgroup printer - ink-jet - colour |
| Remote Management Protocol | SNMP, IPP, HTTP |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA2 |
| Security Protocols | SSL, WEP, WPA-PSK, WPA2, IPsec, 802.1x, TKIP, AES, PING, Wi-Fi Direct |
| Sound Emission Operating | 53 dBA |
| Standard interfaces | Ethernet,USB,Wireless LAN |
| Supported network protocols | LPR, FTP, IPP, LDP, Port 9100, WSD, Net BIOS over TCP/IP, TCP/IPv4, TCP/IPv6, IPSec |
| Total input capacity | 831 sheets |
| Total media capacity | 830 sheets |
| USB port | Yes |
| Voltage required | AC 230V |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 567 mm |