Experience vibrant A3+ colour output with fast duplex printing, a 5‑inch LCD for quick setup, 4800×1200 DPI detail, 34 ppm speed, and wireless connectivity via Wi‑Fi, AirPrint, and Epson Connect, all in a compact business design.
| Brand | Epson |
| EAN | 8715946541068 |
| ASIN | B00RCIAX4Q |
| Model | C11CD43301BY |
| MPN | C11CD43301BY |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 V |
| AMD FreeSync | No |
| Annual energy consumption | 32 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Auto document feeder ADF input capacity | 80 sheets |
| Built-in camera | No |
| Built-in display | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CE, VCCI-B, CU, TÜV-GS, RoHS, WEEE, TCO |
| Colour | Black |
| Colours | Yes |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 570 mm |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 5.08 cm (2") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| Duplex printing | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Envelopes sizes | 10, C4, C6 |
| Ethernet LAN | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 378 mm |
| Height adjustment | 13 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| ISO A-series sizes | A3,A3+,A4,A5,A6 |
| ISO B-series | B5 |
| Market positioning | Business |
| Maximum duty cycle | 65000 pages per month |
| Maximum input capacity | 1831 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3+ |
| Maximum output capacity | 250 sheets |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Mobile Printing Technologies | Apple AirPrint,Epson Connect,Google Cloud Print |
| Noise Level | 53 dB |
| Non-ISO print media sizes | Ledger (media size), Legal |
| Number of print cartridges | 4 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On screen display | Yes |
| Page description languages | PCL 5c,PCL 5e,PCL 6,PDF 1.7,PostScript 3 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TN |
| Paper tray media types | Plain paper |
| Paper tray media weight | 64 - 256 g/m² |
| Photo paper sizes | 10x15,13x18,20x25 cm |
| Pivot | Yes |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Power consumption | 37 W |
| Power consumption (off) | 0.4 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 34 ppm |
| Printing colours | Black,Cyan,Magenta,Yellow |
| Rotating | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-AES,WPA-PSK,WPA2 |
| Standard input capacity | 330 sheets |
| Standard interfaces | Ethernet, USB 2.0, Wireless LAN |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Time to first page black normal | 7 s |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| USB port | Yes |
| Vertical scan range | 55 - 75 Hz |
| VESA Mounting | Yes |
| Viewable size horizontal | 47.7 cm |
| Viewable size vertical | 26.8 cm |
| Weight | 25.9 kg |
| Weight with stand | 4.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 567 mm |