A sleek 24‑inch IPS display delivers WUXGA clarity with 350 cd/m² brightness and a 5 ms response time, while dual speakers provide clear audio. HDMI, DisplayPort, DVI, VGA, USB‑3.0 hub, and adjustable stand with tilt, pivot, height and VESA mount make it ideal for office or creative work.
| Brand | Eizo |
| EAN | 4995047049722 |
| ASIN | B01N7JSBBC |
| Model | EV2456-BK |
| MPN | EV2456FX-BK |
| SKU | EV2456FX-BK |
| 120Hz Refresh Rate | No |
| 144hz refresh rate | No |
| 165Hz Refresh Rate | No |
| 180Hz Refresh Rate | No |
| 200hz refresh rate | No |
| 240Hz Refresh Rate | No |
| 3D | No |
| 3D ready | No |
| 75hz refresh rate | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | Nee |
| Annual energy consumption | 19 kWh |
| Anti-glare | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Audio Line Out Ports | 3.5mm Audio Jack |
| Backlight | LED |
| BNC Connection | No |
| Brightness | 350 Lumens |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Cables included | AC,USB |
| Case colour | Black |
| Colour | Zwart |
| Colours | 16.7 million colours 8-bit |
| Curved Display | No |
| Depth | 488 mm |
| Disk form factor | 3 |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 61.1 cm |
| Display Diagonal | 61.2 cm (24.1") |
| Display model in showroom | No |
| Display resolution | 1920x1200 |
| Display technology | IPS |
| Displayport connection | Yes |
| DisplayPort In | 1 x DP 1.3 |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI connection | Yes |
| DVI port | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy rating | D |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Goud |
| FreeSync | No |
| G-Sync | No |
| Gaming | No |
| Hard Glass Coating | No |
| HD Support | Yes |
| HD type | 1920x1080 |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI ports | 1 x HDMI 1.4 |
| HDR Support | No |
| Height | 233 mm |
| Height adjustable | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Horizontal scan range | 31 - 81 kHz |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum power consumption | 44 W |
| No flickering | Ja |
| Number of OSD languages | 9 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot rotation | 90 Degrees |
| Pixel pitch | 0.27 x 0.27 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 11 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power source | Mains Powered |
| Quick start guide | Yes |
| Refresh rate | 60 Hz |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 24.1 in |
| Screen Size Range | 24 - 29 in |
| Screen type | Other |
| Software Included | ScreenManager PRO, ScreenSlicer, Screen InStyle |
| Supported Graphics Resolutions | 640x480 |
| Swivel | 172 Degrees |
| Swivelling | Yes |
| Thin Client installed | No |
| Thunderbolt Connection | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt range | 35 up 5 down Degrees |
| Touchscreen | No |
| TV Tuner | No |
| Tv tuner integrated | No |
| USB Hub Version | USB 3.0 (3.1 Gen 1) |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| VESA Mountable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VGA connection | No |
| Viewable screen size | 518 x 324 mm |
| Viewable size horizontal | 51,8 cm |
| Viewable size vertical | 32,4 cm |
| Viewing angle horizontal | 178 degrees |
| Wall mountable | Yes |
| Weight | 5.7 kg |
| Width | 531 mm |