| Brand | Intel |
| EAN | 5032037209960 |
| ASIN | B09MJC7Q3B |
| MPN | RNUC11BTMI90003 |
| SKU | RNUC11BTMI90003 |
| ACPI version | 5.0b |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Built-in processor | Yes |
| Built-in speakers | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | 8L sized PC |
| Colour | Black |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | G157815L2 |
| Compatible memory cards | SDXC |
| Compatible operating systems | Windows 11 (64-bit), Windows 10 (64-bit) |
| Cooling type | Active |
| Displays Supported | 3 |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Harmonized System HS code | 8471500150 |
| HDMI version | 2.0b |
| Housing material | Metal, Plastic |
| LAN controller | Intel I225-LM |
| Launch date | Q3'21 |
| M.2 card slot (storage) | 2 via PCH + 2 via CPU (NVMe) |
| M.2 card slot (wireless) | Intel® Wi-Fi 6E AX210 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory bandwidth maximum. | 51.2 GB/s |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Memory voltage | 1.2,1.35 V |
| Number of DIMM slots | 2 |
| Operating temperature | 0 - 35 °C |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Power Supply Type | Internal power supply unit |
| Processor boost frequency | 4.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor lithography | 10 nm |
| Processor threads | 16 |
| RAID levels | 0,1 |
| Removable memory card slot | SDXC with UHS-II support |
| Safety | IEC/EN/UL 60950-1, IEC/EN/UL 62368-1 |
| Status | Launched |
| Storage drives supported | 4 |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported storage drive types | SSD |
| Sustainability certificates | REACH, RoHS |
| Thermal design power | 65 W |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |