Titanium‑grade full tower case with 9 expansion slots, 7 fan mounts, two included 140 mm fans, and ample cable routing. It fits E‑ATX boards, supports up to 480 mm GPUs, 170 mm coolers, and delivers quiet airflow with ModuVent technology.
| Brand | Fractal Design |
| EAN | 7350041081067 |
| ASIN | B00AZQTMZ8 |
| Model | FD-CA-DEF-XL-R2-TI |
| MPN | FD-CA-DEF-XL-R2-TI |
| SKU | FD-CA-DEF-XL-R2-TI |
| 80plus rated | No |
| ATX | Yes |
| Audio line in ports | 1 x Audio In |
| Built-in card reader | No |
| Case colour | Titanium |
| Case Edition | Define XL R2 Titanium Grey |
| Case form factor | Full Tower |
| Case type | Tower |
| Chassis Contruction Materials | Plastic / Steel |
| Colour | Silver |
| Depth | 56 cm |
| Dimensions | 232 x 559 x 560 (WxHxD mm) |
| Display model in showroom | No |
| Drive bays | 8 x 2.5"/ 3.5" Internal 4 x 5.25" External |
| E-ATX | Yes |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 9 |
| Fan Bays | 7 x 120/140mm |
| Fans Included | 3 x 140mm |
| Firewire | No |
| Form factor | Computer Case |
| Front audio type | Separate |
| Front HDMI | No |
| Height | 55.9 cm |
| Internal 2.5 Bay | 8 |
| ITX | No |
| LED fan | No LED |
| LED Lighting | No |
| Max CPU Cooler Height | 170 mm |
| Max GPU Card Length | 480 mm |
| Maximum motherboard size supported | XL-ATX |
| Micro-ATX | No |
| Motherboard form factor | ATX E-ATX MicroATX Mini-ITX XL-ATX |
| Optimised for | Gaming |
| Panel I/O | 1 x Headphone Out 1 x Mic In 2 x USB 2.0 2 x USB 3.0 |
| Power supply included | No |
| PSU Form Factor | ATX |
| PSU Included | No |
| Side panel type | Solid |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Type-C Support | No |
| Weight | 16.4 kg |
| Width | 23.2 cm |
| Windows | No |
| XL-ATX | Yes |