| Brand | Fractal Design |
| EAN | 7340172701934 |
| ASIN | B07VRTXR9W |
| MPN | FD-PSU-IONP-760P-BK-EU |
| SKU | FD-PSU-IONP-760P-BK-EU |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| ATX Power connector 24-pin | Yes |
| ATX version | 2.4 |
| Bearing technology | FDB |
| Cables included | AC |
| Cabling Type | Modular |
| Certification | CE, FCC, TUV, cTUVus, EAC, RCM, CCC, BSMI, CB, WEEE |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Cooling type | Active |
| Depth | 150 mm |
| EPS version | 2.92 |
| Fan diameter | 14 cm |
| Height | 86 mm |
| Input current | 5 - 10 A |
| Manual | Yes |
| Max output current (+12V) | 63.3 A |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of sata power connectors | 10 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 325 mm |
| Package Height | 210 mm |
| Package width | 110 mm |
| Pci express power cable length | 67 cm |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, Under voltage |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Refresh rate | 60Hz 2Ms Response Time |
| RoHS compliance | Yes |
| SATA power cable length | 400,520,640,650,760 mm |
| Screws included | Yes |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Total Power | 760 W |
| Weight | 1.67 kg |