| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595414729 |
| ASIN | B075161WJ4 |
| Model | VFY:P0557PP341DE |
| MPN | VFY:P0557PP341DE |
| Audio chip | Realtek ALC671 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Blue Angel certified | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | WEEE, HCT, WHQL, CCC, TUV GS, FCC B, cCSAus |
| Chassis type | Desktop |
| Colour | Black,Red |
| Conflict free processor | Yes |
| Depth | 425 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| Displayports quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 353 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | Yes |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,2133,2400 MHz |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Microphone in | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5912 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating relative humidity | 5 - 85% |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 280 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 97455 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR35C |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor frequency | 3.9 GHz |
| Processor model | i3-7100 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RoHS compliance | Yes |
| Solid-state drive capacity | 128 GB |
| Stepping | S0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| TVI port | Yes |
| Weight | 9 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 175 mm |