| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4057185836807 |
| ASIN | B073H2Q2LB |
| Model | VFY:A5550M130OGB |
| MPN | VFY:A5550M130OGB |
| 3D | No |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC283 |
| Battery capacity | 4500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bundled software | Adobe Reader |
| Bus Type | DMI2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE WEEE HCT / HCL entry / WHQ |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-down frequency | 600 MHz |
| Depth | 256 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1200 x 768 pixels |
| FSB Parity | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter Open GL support | Yes |
| HD type | HD |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | SATA |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 30.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel segment tagging | Home Office,Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| LED backlight | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x1616 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 5500 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 2x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Power cord included | Yes |
| Processor ARK ID | 84695 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR27G |
| Processor codename | Broadwell |
| Processor family | 5th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-5005U |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor series | Intel Core i3-5000 Mobile series |
| Processor socket | BGA 1168 |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Stepping | F0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Touchscreen | No |
| Trial software | McAfee |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 2.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 378 mm |
| Windows keys | Yes |