Compact yet capable, this Fujitsu Esprimo P556 sports a 3.7 GHz Intel i3‑6100, 4 GB DDR4, and a 500 GB HDD, running Windows 10 Pro with integrated HD 530 graphics. Realtek 5.1 audio, Ethernet, UEFI BIOS, Kensington lock, and Energy‑Star certification make it ideal for office or home use.
| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4057185775939 |
| ASIN | B06VX6MFYL |
| Model | VFY:P0556P435OGB |
| MPN | VFY:P0556P435OGB |
| Audio chip | Realtek ALC671 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Blue Angel certified | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Certification | WEEE, HCT, WHQL, CCC, TUV GS, FCC B, cCSAus |
| Chassis type | Desktop |
| Depth | 425 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display included | No |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| DVI port | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HDD Capacity | 500 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 353 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | No |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel flex memory access | No |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Keyboard included | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H110 |
| Mouse included | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x1912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 530 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Vertical |
| Power supply | 280 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 90729 |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | 6th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.7 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i3-6100 |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Product Type | PC |
| RoHS compliance | Yes |
| Stepping | S0 |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Tcase | 65 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Trial software | Office 365 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 9 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 175 mm |