Compact black micro tower powered by a six‑core Intel Core i7‑8700 at up to 4.6 GHz, paired with 8 GB DDR4 and a 1 TB SATA drive. Integrated UHD Graphics 630 delivers 4K output while Realtek ALC671 provides 5.1‑channel audio. The board supports USB‑C, DisplayPort, HDMI, Ethernet, and includes a Kensington lock slot for added security. Energy‑Star certified, it runs Windows 10 Pro with robust BIOS protection and virtualization features.
| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595645123 |
| ASIN | B07K6MRKV9 |
| Model | VFY:P0558P171HGB |
| MPN | VFY:P0558P171HGB |
| Audio chip | Realtek ALC671 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| Audio system | High Definition Audio |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bus Type | DMI3 |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Micro Tower |
| Colour | Black |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Displayports quantity | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Execution units | 24 |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard language | UK International |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 16 |
| Memory bandwidth supported by processor | 41.6 GB/s |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Motherboard chipset | Intel H310 Express |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1200 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E92 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| Onboard graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating relative humidity | 5 - 85% |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Operating temperature | 10 - 35 °C |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Processor ARK ID | 126686 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor cores | 6 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i7-8700 Desktop Series |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Storage media | HDD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 65 W |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Tjunction | 100 °C |