Powerful yet portable, the Fujitsu Lifebook E548 sports an Intel i5‑8250U, 4 GB DDR4 and a 256 GB SSD for swift performance. Its 14″ IPS panel, dual speakers, backlit keyboard and Wi‑Fi 5/Bluetooth 4.2 make it ideal for work or travel, while a 10‑hour battery keeps you moving.
| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595493502 |
| ASIN | B07FVTBQDL |
| Model | VFY:E5480M35MOGB |
| MPN | VFY:E5480M35MOGB |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, CB, WEEE |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Contrast ratio | 350:1 |
| Depth | 234 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366x768 |
| Docking connector | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| HD type | 1280x720 |
| Height | 23.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 4096 MB |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 85 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 4 GB |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 3 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 124967 |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor frequency | 1.60 GHz |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Notebook |
| RoHS compliance | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 333.6 mm |