Compact yet capable, the Fujitsu Lifebook E548 sports a 14‑inch Full HD IPS screen, an Intel Core i5‑8250U, 8 GB DDR4 RAM and a 256 GB SSD for quick access to files. Dual‑array microphones, Realtek audio with MaxxAudio, Wi‑Fi 5, Bluetooth 4.2 and a spill‑resistant backlit keyboard make it ideal for mobile professionals who need reliable performance and clear sound in any setting.
| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595493519 |
| ASIN | B079WG8KCM |
| Model | VFY:E5480M35NOGB |
| MPN | VFY:E5480M35NOGB |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Audio features | MaxxAudio |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cache | 6 MB |
| Camera | Yes - HD |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, CB, WEEE |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Compliant Standards | GS, WHQL, CB, CCC, FCC, RoHS, WEEE, ISO 9241-307 Class 2 |
| Configurable TDP-down | 10 W |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Contrast ratio | 350:1 |
| CPU | Intel Core i5 (8th Gen) 8250U / 1.6 GHz |
| Depth | 234 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display diagonal | 14.0" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Dockable | Yes |
| Docking connector | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Empty slots | 1 |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Graphics processor | Intel UHD Graphics 620 |
| HD type | Full HD |
| Height | 23.9 mm |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Idle states | Yes |
| Included accessories | Power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8192 MB |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard layout | UK |
| Keyboard number of keys | 85 |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| LED backlight | Yes |
| Localization | United Kingdom |
| Main storage | 256 GB SSD - (M.2) SATA 6Gb/s |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Memory card reader | Yes (SD Card, SDHC Card, SDXC Card) |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | No |
| Output | 65 Watt, 19 V, 3.42 A |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 2 x 1,1 x 4,2 x |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Processor ARK ID | 124967 |
| Processor boost frequency | 3.40 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor frequency | 1.60 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-8250U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor threads | 8 |
| Product Type | Notebook |
| Remote Management Protocol | DMI, CIM |
| RoHS compliance | Yes |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader, SmartCard reader |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Sound | Stereo speakers, dual array microphone |
| Speed | 2400 MHz / PC4-19200 - 2400 MHz |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 262144 MB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 1.79 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Widescreen | Yes |
| Width | 333.6 mm |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 8265NV |