Compact 15.6” Full HD laptop powered by an Intel i7‑8550U with 8 GB DDR4 RAM and a 512 GB M.2 SSD, delivering fast performance for work and media. The matte IPS display offers clear visuals while dual microphones and a built‑in webcam enable crisp video calls. Security features include TPM 2.0, smartcard slot, and BIOS password protection. Connectivity is robust with Wi‑Fi 5, Ethernet, HDMI, USB‑C docking, and a spill‑resistant backlit keyboard for comfortable typing in any light. Running Window
| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595503126 |
| ASIN | B078WHBY1J |
| Model | VFY:E5580M37SBBE |
| MPN | VFY:E5580M37SBBE |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Audio system | MaxxAudio |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, CB, WEEE, Microsoft Operating Systems (HCT / HCL entry / WHQL) |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash),MicroSDHC,MicroSDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 256 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 23.9 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard number of keys | 106 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 620 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Panel type | IPS |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 122589 |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Product Type | Notebook |
| Quick charge | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Weight | 2.04 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 379 mm |
| Windows keys | Yes |