| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4057185702881 |
| ASIN | B01N7HYWZ8 |
| Model | VFY:E7360M25ABGB |
| MPN | VFY:E7360M25ABGB |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3.42 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC adapter power | 65 W |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Battery capacity | 6700 mAh |
| Battery recharge time | 3 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | QPI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, CB, WEEE, Microsoft Operating Systems (HCT / HCL entry / WHQL) |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Depth | 228 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Docking connector | Yes |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Full-size keyboard | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| HD type | HD |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Secure Key Technology version | 1.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard number of keys | 85 |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 12 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 1916 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 520 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| Password Protection | Yes |
| Password protection type | BIOS,HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 88193 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | i5-6200U |
| Processor package size | 42 mm |
| Processor socket | LGA 1356 (Socket B2) |
| Product Type | Notebook |
| Quick start guide | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| SmartCard slot | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | Serial ATA III |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2,AVX 2.0 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touchscreen | No |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 1.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 321 mm |
| Windows keys | Yes |