| Brand | Fujitsu |
| Model | 077GDR2 |
| MPN | 077GDR2 |
| SKU | 077GDR2 |
| EAN | 4059595501801 |
| ASIN | B079SD8MKC |
| 3D | No |
| 64-bit computing | Yes |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Antenna type | 2x2 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio chip | Realtek ALC255 |
| Audio features | MaxxAudio |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | OPI |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cache | 8 MB |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Compliant Standards | WHQL, CB, RoHS, WEEE, ISO 9241-307 Class 2 |
| Configurable TDP-down frequency | 800 MHz |
| Conflict free processor | Yes |
| Contrast ratio | 700:1 |
| CPU | Intel Core i7 (8th Gen) 8550U / 1.8 GHz |
| Depth | 234 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Displayports quantity | 1 |
| Dockable | Yes |
| Docking connector | Yes |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet Controller | Intel I219-LM |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Graphics processor | Intel UHD Graphics 620 |
| HD type | Full HD |
| Height | 19 mm |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Idle states | Yes |
| Included accessories | Power adapter |
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel HD Graphics | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Keyboard layout | UK |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| LED backlight | Yes |
| Localization | United Kingdom |
| Main storage | 256 GB SSD - (M.2) SATA 6Gb/s - Self-Encrypting Drive, TCG Opal Encryption |
| Maximum battery life | 10 h |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 12 |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Maximum Turbo Speed | 3.7 GHz |
| Memory card reader | Yes (microSD, microSDHC, microSDXC) |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory layout | 1 x 8 GB |
| MIC port | Yes |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Number of cores | Quad-Core |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter 4K support | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x5917 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system | Windows 10 Pro 64-bit Edition |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | No |
| Output | 90 Watt, 19 V |
| Panel type | IPS |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | HDD,Supervisor,User |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 122589 |
| Processor boost frequency | 4.00 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake R |
| Processor frequency | 1.80 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i7-8550U |
| Processor package size | 42 x 24 mm |
| Processor socket | BGA 1356 |
| RAM Memory | 8 GB (1 x 8 GB) |
| Remote Management Protocol | DMI, CIM |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, SmartCard reader, palm vein sensor |
| Sound | Stereo speakers |
| Speed | 2133 MHz |
| Spill resistant keyboard | Yes |
| SSD Capacity | 256 GB |
| SSD interface | PCI Express |
| Stepping | Y0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal design power | 15 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Touchscreen | No |
| Trusted platform module | Yes |
| Weight | 1.49 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Widescreen | Yes |
| Width | 332.6 mm |
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 8265NV |