| Brand | Samsung |
| EAN | 8801643348045 |
| ASIN | B07DPTVMYM |
| Model | SM-A600FZKIBTU |
| MPN | SM-A600FZKIBTU |
| SKU | SM-A600FZKIBTU |
| 2G standards | GSM |
| 3G bands supported | 850,900,1900,2100 MHz |
| 3G standards | UMTS,WCDMA |
| 4g standard | LTE |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| BeiDou | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Continuous audio playback time | 70 h |
| Continuous video playback time | 16 h |
| Depth | 7.7 mm |
| Display Diagonal | 14.2 cm (5.6") |
| Display resolution | 1480 x 720 pixels |
| Display type | SAMOLED |
| Fingerprint reader | Yes |
| Form Factor | Bar |
| Front camera type | Single camera |
| Glonass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Height | 149.9 mm |
| Internal storage capacity | 32 GB |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| Mobile network generation | 4G |
| Platform | Android |
| Processor cores | 8 |
| Proximity sensor | Yes |
| RAM Capacity | 3 GB |
| Rear camera flash | Yes |
| Resolution at capture speed | 1920x1080@30fps |
| SIM card capability | Single SIM |
| Sim card type | NanoSIM |
| Touchscreen | Yes |
| USB connector type | Micro-USB |
| USB port | Yes |
| USB Version | 2.0 |
| User Memory | 22.1 GB |
| Video recording | Yes |
| Video recording modes | 1080p |
| Weight | 162 g |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11a,IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Width | 70.8 mm |