The white GameMax Expedition MATX tower showcases a full‑window side panel, blue LED fan, and three 120 mm fan mounts. It supports up to 155 mm coolers, 340 mm GPUs, four M.ATX slots, 4×2.5″ drives, and a top radiator for efficient airflow.
| Brand | Game Max |
| EAN | 5055492406156 |
| ASIN | B07D2Q2L72 |
| Model | GMX-EXPEDITION-WHT |
| MPN | GMX-EXPEDITION-WHT |
| SKU | GMX-EXPEDITION-WHT |
| 80plus rated | No |
| ATX | No |
| Built-in card reader | No |
| Cable Routing Space | 18 mm mm |
| Case colour | White |
| Case Edition | Expedition |
| Case form factor | MicroATX |
| Case type | Tower |
| Chassis Contruction Materials | SGCC |
| Colours | White/Black |
| Cooler height | 155 mm |
| Cooling System | Top: Supports 2 x 120mm fansRear: Supports 1 x 120mm fan (Blue LED fan included) |
| Depth | 381 mm |
| Dimensions | 187 x 412 x 381 (WxHxD mm) |
| Display model in showroom | No |
| Drive bays | 4 x 2.5" Internal 2 x 3.5" Internal |
| Dust Filters | PSU Top |
| E-ATX | No |
| E-sata | No |
| Expansion slots | 4 x Full Height |
| Fan Bays | 3 x 120mm |
| Fans Included | 1 x 120mm w/ Blue LEDs |
| Firewire | No |
| Form factor | Mid Tower Case |
| Front HDMI | No |
| GPU Length | 340 mm |
| Headphone ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Height | 412 mm |
| Internal 3.5 Bay | 2 |
| ITX | No |
| LED fan | Blue |
| LED Lighting | Yes |
| LED Lighting Emitters | Included LED Fan/s |
| LED Lighting Support Control | Fixed/No Control |
| LED Status Indicators | PowerHDD Activity |
| Material | 0.6mm SGCCWindow |
| Micro-ATX | Yes |
| Optimised for | Gaming |
| Panel I/O | 1 x HD Audio 1 x Mic In 2 x USB 2.0 1 x USB 3.0 |
| Power supply | ATX Power Supply supported |
| Power supply included | No |
| PSU Depth | 180 mm |
| PSU Form Factor | ATX |
| PSU Included | No |
| PSU Mounting Location | Bottom Mount, Rear |
| Side panel type | Windowed |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| USB Type-C Support | No |
| User controls | PowerReset |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 3.9 kg (Approx) |
| Width | 187 mm |
| Windows | Yes |
| XL-ATX | No |