| Brand | Cooler Master |
| EAN | 4719512064610 |
| ASIN | B07WZXRMC7 |
| Model | MS-110-KKMF1-UK |
| MPN | MS-110-KKMF1-UK |
| SKU | MS-110-KKMF1-UK |
| Anti-ghosting | Yes |
| Back-lit keys | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight type | RGB LED |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Card reader | None |
| Colours | Black |
| Connectivity | USB 1.1 USB 2.0 USB 2.0 Type-A |
| Device interface | USB |
| Dimensions | 134 x 440 x 40.3 mm (WxHxD) |
| Form Factor | Right-hand |
| Headset | No |
| Key rollover | 26 Key Rollover |
| Key switches | Mem-chanical |
| Keyboard backlighting functions | 6-Zone RGB |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard keys operating life | 50 million characters |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard model | MS110 |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 988 g |
| Languages | English (UK) Language |
| LED Colour | RGB |
| MAC Compatible | No |
| Macro keys | N/A |
| Media keys | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Mouse Resolution | 400, 800, 1600, 3200 dpi |
| Mouse Type | Gaming |
| Mouse weight | 89 g |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Multimedia Keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board memory | No |
| Package depth | 558 mm |
| Package Height | 46 mm |
| Package width | 187 mm |
| Packaging | Retail |
| Pointing device | No |
| Quantity per pallet | 36 pc(s) |
| Rechargable battery | No |
| Rechargeable battery | No |
| Removable keycaps | No |
| Report rate | 1000Hz 125Hz 1ms |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scroll wheel | Yes |
| Scroll wheel tilt function | No |
| Scrolling directions | Vertical |
| Sensor | PixArt 5050 |
| Surface coloration | Monotone |
| Win lock key | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Wired or wireless | Wired |