| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331305192 |
| ASIN | B07V48ZFJ2 |
| Model | GV-N207SAORUS-8GC |
| MPN | GV-N207SAORUS-8GC |
| SKU | GV-N207SAORUS-8GC |
| Boost Clock | 1905 MHz |
| Chipset | GeForce RTX 2070 SUPER |
| Connectivity | 3 x DisplayPort 1.4 3 x HDMI 2.0b 1 x USB Type-C (VirtualLink) |
| Cooler Design | WINDFORCE 3X Stack w/ RGB Fusion 2.0 + Alt. Spin |
| Cooling Solution | Tri Fan (3) |
| Cooling type | Active |
| Core clock | 1605 MHz |
| Cores | 2560 |
| CUDA | Yes |
| Depth | 59.9 mm |
| Dimensions | 134.31 x 59.9 x 290 mm |
| DirectX Version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Displayport Version | 1.4 |
| Drivers included | Yes |
| Dual link DVI | No |
| Edition | AORUS |
| Firestream | No |
| Fitted Backplate | Yes |
| Form Factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| GeForce VR Ready | Yes |
| Graphics adapter memory type | GDDR6 |
| Graphics Card Power Connectors | 2 x 8-pin PCIe |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| HDCP | Yes |
| HDCP Ready | Yes |
| HDMI version | 2.0b |
| Height | 134.3 mm |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Low Profile Compatible | No |
| Low Profile Support | N/A |
| Manufacturing process | 12 nm |
| Maximum Concurrent Displays | 4 Displays |
| Maximum digital resolution | 7680x4320 @ 60Hz (8K UHD) |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Memory bus | 256 Bit |
| Memory Clock | 14000 MHz |
| Microarchitecture | Turing |
| Minimum Recommended PSU | 650 W |
| Multi-Way Graphics Support | 2-Way NVLink |
| Nvidia g-sync | Yes |
| NVIDIA RT Cores | 40 |
| OpenGL version | 4.5 |
| Package type | Retail |
| PhysX | Yes |
| Rays cast | 7 Giga Rays/Sec |
| Real-time ray tracing | Yes |
| RTX-OPS | 52T |
| Tv tuner integrated | No |
| User guide | Yes |
| Width | 2.75 Slot |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |