| Brand | GEO Computers |
| EAN | 5060704192352 |
| ASIN | B09BFYL623 |
| MPN | GE205 |
| SKU | GE205 |
| AMD FreeSync | No |
| Battery capacity | 51.3 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 11.4 V |
| Bluetooth version | 4 |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Charging port type | USB Type-C |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSDHC |
| Configurable TDP-up | 25 W |
| Configurable TDP-up frequency | 2.1 GHz |
| Country of origin | China |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display diagonal | 14.1" |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Form factor | Clamshell |
| Harmonized System HS code | 8471300000 |
| HDMI | 1 |
| Height front | 1.9 cm |
| Housing material | Plastic |
| Internal memory | 8192 MB |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Market positioning | Business |
| Maximum battery life | 13 h |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Model Year | 2021 |
| Onboard graphics adapter model | Intel® UHD Graphics |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | 10 Pro |
| Panel type | TN |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor boost frequency | 4.2 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor model | i5-10210U |
| Storage media | SSD |
| Top Wi-Fi standard | 5 ( |
| Total storage capacity | 262144 MB |
| Wi-Fi standards | 802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |