| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331962425 |
| Model | AERO 15 CLASSIC-SA-7UK0250P |
| MPN | AERO 15 Classic-SA-7UK0250P |
| ASIN | B07QP73LGP |
| 3D | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter power | 230 W |
| AC adapters quantity | 1 |
| Accessories Included in Box | 1 x 230W AC PSU Power Adapter |
| AMD FreeSync Technology | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Battery | Li Polymer 94.24Wh |
| Battery pack | Li Polymer |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5 |
| Built-in microphone | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| CPU Boost | 4.5 GHz |
| CPU Cores | 6 Core |
| CPU Speed | 2.6 GHz |
| CPU Threads | 12 |
| CPU Type | Intel Core i7 9750H |
| CUDA | Yes |
| Depth | 250 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 6144 MB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA® GeForce® GTX 1660 Ti |
| Display diagonal | 15.6" |
| Display Diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1920x1080 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Dual-screen | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | 1280x720 |
| Front camera signal format | 720 p |
| GPU Cores | 1536 |
| Graphics Boost Clock | 1590 MHz |
| Graphics Core Clock | 1455 MHz |
| Graphics Memory Bus | 192 Bit |
| Graphics Memory Clock | 12000 MHz |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 18.9 mm |
| Internal memory | 16384 MB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | Various |
| Keyboard Type/Language | Chiclet / UK / RGB (Per-Key) |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 65536 MB |
| Maximum Memory Supported | 64GB (2x32GB) |
| Memory | 16GB (2x8GB) |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2666 |
| Motherboard chipset | Intel® HM370 |
| Multi-GPU NVIDIA SLi | No |
| Numeric keypad | Yes |
| NVIDIA G-Sync Technology | No |
| NVIDIA Max-Q Design | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| Operating system | Windows 10 Pro (64 bit) |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive | N/A |
| Optical drive type | No |
| Overclockable CPU | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor family | 9th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Product Type | Notebook |
| Real-time ray tracing | No |
| Refresh rate | 144 Hz |
| Screen type | IPS |
| Security Features | Firmware TPM Kensington Lock Slot Supports Intel Platform Trust Technology (PTT) |
| SSD Capacity | 524288 MB |
| SSD interface | NVMe |
| Storage media | SSD |
| Touchscreen | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| VR Ready | Yes |
| Webcam | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 356.4 mm |
| Windows keys | Yes |