Gigabyte B450M GAMING micro‑ATX powers AMD Ryzen CPUs with dual DDR4 slots up to 32 GB, PCIe 3.0 x16 GPU support, an M.2 NVMe slot, four SATA III ports, Realtek ALC887 7.1 HD audio, Gigabit LAN, USB 3.1 Gen 1 Type‑A, TPM header and RGB LED strip connector for a compact yet feature‑rich build.
| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331804497 |
| ASIN | B07K787MXX |
| Model | B450M Gaming |
| MPN | B450M Gaming |
| 24-pin ATX Power | 1 |
| 64-bit Support | Yes |
| ACPI version | 5.0 |
| Addressable RGB | No |
| AMD CrossFire Support | Not Supported |
| ATX Power connector 24-pin | Yes |
| Audio | Realtek ALC887 7.1 HD Audio |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Back Audio Jacks | 3 |
| Back USB 2.0 ports | 2 |
| Back USB 3.1 Ports Type-A Gen 1 | 4 |
| BIOS | 1 x 128 Mbit flashUse of licensed AMI UEFI BIOSPnP 1.0a, DMI 2.7, WfM 2.0, SM BIOS 2.7, ACPI 5.0 |
| BIOS memory size | 128 MB |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | No |
| Board dimensions | 244mm x 205mm mm |
| Chipset | AMD B450 |
| Chipset manufacturer | AMD |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible processor series | AMD Ryzen |
| Component for | Mini PC |
| Cooling fan support | 1 x CPU Fan2 x System Fans |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 205 mm |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Discrete graphics support | Yes |
| Displayport connection | No |
| DVI connection | Yes |
| ECC | Yes |
| EPS power connector 8-pin | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Expansion slots | 1 x M.2, 22-42/60/80, PCIe Gen3/SATA 1 x PCIe 3.0 x16 |
| Firewire | No |
| Form factor | MicroATX Motherboard |
| Front panel connectors | 1 x Front Panel1 x Front Audio |
| Gross weight | 0.89Kg |
| HDMI connection | Yes |
| Integrated Graphics Supported | Yes |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| LAN Speed | 10/100/1000 |
| M.2 Support | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum memory capacity | 32GB (2x16GB) |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory Bus Speed | 2933/2667/2400/2133 MHz |
| Memory channel | Dual |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2133 DDR4 - 2400 DDR4 - 2666 DDR4 - 2933 DDR4 - 3200(OC) |
| Memory Type ECC | ECC/Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard form factor | mATX |
| Motherboard Power Connectors | 4 + 4-Pin |
| Multi GPU Support | No |
| Non-ECC | Yes |
| Number of PCI Express Slots | 1 x PCI Express 3.0 x162 x PCI Express 2.0 x1 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-Board Graphics Connectors | HDMI 2.0 |
| On-Board LAN | Realtek |
| On-board RGB Control | None |
| Other Connectors | 1 x M.2, Socket 3, M Key (Type 2242/2260/2280) |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| Plug and play | Yes |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX1 x 4+4-pin EPS |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| QPI Speed | N/A |
| RAID | Raid 0/1/10 |
| RAID Support via | SATA |
| Raid supported | Yes |
| RAM Slots | 2 x 288-pin |
| RGB LED pin header | Yes |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| S/PDIF out port | Yes |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Storage Mode Support | NVMe Boot (via M.2 PCIe Slot) NVMe Boot (via PCIe 3.0 Slot) RAID 0 RAID 1 RAID 10 |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933 MHz |
| Thunderbolt | No |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | No |
| USB Connectors | 1 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| USB Ports | 6 port(s) |
| VGA connection | Yes |
| Water Cooled | No |
| Width | 244 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64 |
| Wireless LAN | No |
| Wireless Network | No |