| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331808280 |
| ASIN | B084KP738D |
| MPN | GA-B450M H |
| SKU | GA-B450M H |
| ACPI version | 5.0 |
| AMD CrossFire Support | N/A |
| Audio | Realtek ALC887 7.1 HD Audio |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Board dimensions | 244 x 205 mm |
| Bundled software | Nrton Internet Security (OEM) Realtek 8118 Gaming LAN Bandwidth Control Utility |
| Cables included | SATA |
| Chassis intrusion connector | Yes |
| Chipset | AMD B450 |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | AMD Ryzen |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Socket | AM4 |
| Depth | 205 mm |
| Drivers included | Yes |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Expansion slots | 2 x PCIe 2.0 x1 1 x PCIe 3.0 x16 |
| Form factor | MicroATX |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Integrated Graphics | Requires Processor Graphics or Discrete GPU |
| LAN | Realtek® GbE LAN chip (10/100/1000 Mbit) |
| Maximum graphics adapter memory | 16000 MB |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory channel | Dual (2) |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory speed | DDR4 - 2133 DDR4 - 2400 DDR4 - 2666 DDR4 - 2933 DDR4 - 3466(OC) DDR4 - 3600(OC) |
| Memory Type ECC | ECC/Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard chipset family | AMD |
| Network Chip | 1 x Realtek RTL8118AS |
| Non-ECC | Yes |
| On-Board Graphics Connectors | D-Sub (VGA) HDMI |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PC Health Monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,10 |
| Rear I/O Connectors | 3 x Audio I/O 1 x PS/2 Keyboard 1 x PS/2 Mouse 1 x RJ-45 2 x USB 2.0 4 x USB 3.1 Gen1 Type-A |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667,2933,3466,3600 MHz |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Water Cooled | No |
| Wi-Fi | No |
| Width | 244 mm |