| Brand | Gigabyte |
| EAN | 5051868153235 |
| ASIN | B00Y0LZKB4 |
| Model | GB-BXBT-2807-1/4 |
| MPN | GB-BXBT-2807-1/4 |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| AC adapter output voltage | 12 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio system | Realtek ALC283 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Certification | CCC |
| Chassis type | UCFF |
| Colour | Black |
| Connector 1 | Power plug type I |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector gender | Male/Female |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 114.4 mm |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Graphics adapter | HD Graphics |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDMI version | 1.4a |
| Height | 56.1 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel smart connect technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | No |
| Intel® AES New instructions | No |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | No |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | No |
| Intel® Insider™ | No |
| Intel® InTru™ 3D Technology | No |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Intel® vPro™ Technology | No |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| LAN controller | Realtek RTL8111G |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| Operating system installed | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power Supply Type | External AC adapter |
| Processor boost frequency | 2.16 GHz |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.58 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor model | N2807 |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage drive interface | Serial ATA II |
| Supported memory clock speeds | 1333 MHz |
| Supported memory types | DDR3L-SDRAM |
| Thermal design power | 4.3 W |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 107.6 mm |