| Model | GB-BKI7A-7500 |
| MPN | GB-BKI7A-7500 |
| EAN | 4719331261993 |
| ASIN | B01MQ1RELO |
| 3D | No |
| 3G | No |
| 4G | No |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 2.1 A |
| AC adapter output voltage | 19 |
| AC adapter power | 180 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio system | Realtek ALC255 |
| Battery capacity | 94.24 Wh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Bus Type | DMI |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | 0.46L sized PC |
| Colour | Black, White |
| Compatible memory cards | SD |
| Cooling type | Active |
| CUDA | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Depth | 116.5 mm |
| DirectX Version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 8 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA GeForce GTX 1070 |
| Discrete graphics memory type | GDDR5 |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display surface | Matt |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Displayport Version | 1.2 |
| Displayports quantity | 3 |
| Drivers included | Yes |
| Dual link DVI | Yes |
| DVI-D ports | 1 |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Firestream | No |
| Form factor | Clamshell |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera signal format | 720p |
| Graphics adapter | HD Graphics 620 |
| Graphics adapter family | Intel |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 56 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel Stable Image Platform Program | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Anti-Theft Technology | No |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Identity Protection Technology | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® My WiFi Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Smart Response Technology | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | No |
| Interface type | PCI Express x16 3.0 |
| Internal memory | 16 GB |
| Keyboard backlit | Yes |
| LAN controller | Realtek RTL8111HS |
| LED backlight | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Maximum analog resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum digital resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum internal memory | 8192 MB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 64 GB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Memory bus | 256 bit |
| Memory clock speed | 8008 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1100 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x3E9B |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.5 |
| On/off button | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Optical drive type | No |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| PhysX | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Power consumption | 500 W |
| Power supply | 40 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor ARK ID | 134906 |
| Processor boost clock speed | 1822 MHz |
| Processor boost frequency | 2.60 GHz |
| Processor cache | 9 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Coffee Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor frequency | 1.10 GHz |
| Processor model | N4000 |
| Processor package size | 42 x 28 |
| Processor socket | BGA 1090 |
| Product Type | Mini PC barebone |
| Quick start guide | Yes |
| Shader model version | 5.0 |
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Stepping | U0 |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5" |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Supported memory clock speeds | 2400 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal design power | 6 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Touchscreen | No |
| TV tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Width | 103 mm |