Lightweight micro‑ATX motherboard powered by Intel H110, fitting LGA1151 CPUs with dual DDR4 slots up to 32 GB, two PCIe x16 lanes, four SATA III ports, Gigabit LAN, HDMI, USB 3.0, Realtek ALC1220 7.1‑channel audio and a TPM header for secure boot.
| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331837310 |
| ASIN | B01649KMZS |
| Model | E081911 |
| MPN | E081911 |
| 24-pin ATX Power | 1 |
| ACPI version | 5.0 |
| ATX Power connector 24-pin | Yes |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Back Audio Jacks | 3 |
| Back USB 2.0 ports | 4 |
| BIOS memory size | 16 MB |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Card reader integrated | No |
| Chassis type | Mini PC |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Pentium® |
| Component for | PC |
| Conflict free processor | Yes |
| Cooling type | Passive |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Interface | Socket 1151 |
| Depth | 170 mm |
| Discrete graphics adapter | Yes |
| Discrete graphics adapter memory | 2 GB |
| Discrete graphics adapter model | NVIDIA Quadro M620 |
| Discrete graphics support | Yes |
| Display included | No |
| ECC | No |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| EPS power connector 8-pin | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Graphics adapter | HD Graphics |
| Graphics adapter family | Intel |
| Gross weight | 0.68Kg |
| Height | 305 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile XMP | Yes |
| Intel Optane Memory Ready | Yes |
| Intel Smart Cache | Yes |
| Intel Software Guard Extensions | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Intel® AES New instructions | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| Intel® Clear Video Technology for Mobile Internet Devices | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology | No |
| Intel® Insider™ | Yes |
| Intel® InTru™ 3D Technology | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Quick Sync Video Technology | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Wireless Display | Yes |
| Internal memory | 16384 MB |
| Maximum graphics adapter memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 32768 MB |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.7 GB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Memory bandwidth supported by processor | 34.1 GB/s |
| Memory channels | Dual |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600,1866,2133 MHz |
| Memory layout | 2 x 8 GB |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| MIC port | Yes |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H110 |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of SATA connectors | 6 |
| On-Board Audio | Realtek ALC887 codec |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 400 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter dynamic frequency | 1150 MHz |
| On-board graphics adapter ID | 0x191D |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system installed | Windows 10 Pro |
| Optical drive type | No |
| PC health monitoring | CPU, Fan, Power supply, Temperature, Voltage |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Placement supported | Horizontal |
| Power fan connector | Yes |
| Power source type | ATX |
| Processor ARK ID | 88168 |
| Processor boost frequency | 3.70 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Skylake |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | E3-1225V5 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 |
| Processor series | Intel Xeon E3-1200 v5 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| RAM Slots | 2 x 288-pin |
| S/PDIF out connector | Yes |
| Solid-state drive capacity | 256 GB |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Supported memory clock speeds | 2133 MHz |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD, SSD |
| Thermal design power | 80 W |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| TPM connector | Yes |
| TVI port | No |
| Unbuffered memory | Yes |
| Volume | 2.5 L |
| Weight | 2.04 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 226 mm |