| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331304669 |
| ASIN | B07QQZT361 |
| Model | GV-N1650GAMING OC-4GD |
| MPN | GV-N1650GAMING OC-4GD |
| Boost chip clock | 1815 MHz |
| Chipset model number | 1650 |
| Cooler type | Active Fan |
| Cooling type | Active |
| CUDA | Yes |
| CUDA Cores | 896 |
| Depth | 265 mm |
| DirectX support | Direct X 12 |
| DirectX Version | 12.0 |
| Discrete graphics adapter memory | 4 GB |
| Displayport | 1 x DisplayPort 1.4 |
| Displayport connection | Yes |
| Displayport Version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Drivers included | Yes |
| DVI connection | No |
| Firestream | No |
| Form factor | Graphics Card |
| Form Factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| G-Sync | Yes |
| Graphics adapter memory type | GDDR5 |
| Graphics core | CUDA |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics usability | Gaming |
| HDCP | Yes |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.0b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| Height | 118 mm |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Interface type | PCI Express 3.0 x16 |
| Low Profile | No |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Memory bus | 192 bit |
| Memory Clock | 8002 MHz |
| Memory size | 4096 MB |
| Minimum system power supply | 300 W |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| OpenGL version | 4.5 |
| Package type | Box |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| PCI-E Pin Type | 6-Pin |
| PhysX | Yes |
| Power connector | 1 x 6-pin PCIe |
| System requirements | 1 x PCI Express 3.0 x16 slotMinimum 300W power supply with 1 x 6-pin PCIe connector |
| Tv tuner integrated | No |
| User guide | Yes |
| VGA connection | No |
| Video card bus type | PCI Express |
| Weight | 0.67 kg |
| Windows operating systems supported | Yes |