| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331804473 |
| ASIN | B07PP3XYD7 |
| MPN | H310M-S2P v2 |
| SKU | H310M-S2P v2 |
| ACPI version | 5.0 |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bundled software | Norton® Internet Security (OEM version) Realtek® 8118 Gaming LAN Bandwidth Control Utility |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Compatible processor series | Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9 |
| Component for | PC |
| Cooling type | Active |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 185 mm |
| DualBIOS | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel H310 Express |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | Micro ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of HDDs supported | 6 |
| Number of memory slots | 2 |
| Number of SATA III connectors | 4 |
| PC Health Monitoring | CPU,FAN,Temperature |
| Power source type | ATX |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666 MHz |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Width | 244 mm |