Intel H370 HD3 ATX board supports LGA1151 CPUs with dual‑channel DDR4 up to 64 GB, six SATA III ports, one M.2 slot, Gigabit Ethernet, Realtek ALC887 7.1‑ch audio, HDMI and VGA outputs, USB 3.1 Gen 2, four PCIe x16 (x8/x4) and four PCIe x1 slots, TPM header and UEFI BIOS.
| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331803285 |
| ASIN | B07BKJTJLS |
| Model | H370 HD3 |
| MPN | H370 HD3 |
| 64-bit Support | Yes |
| Addressable RGB | No |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio Line Out Ports | 4 x 3.5mm Jacks |
| Bluetooth | No |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Colour | Black |
| Cooling fan support | 1 x CPU Fan4 x System fans |
| CPU Socket | Socket 1151 |
| Displayport connection | No |
| Drivers | Included |
| DVI connection | Yes |
| Firewire | No |
| Form factor | ATX Motherboard |
| Front panel connectors | 1 x Front Panel1 x Front Audio |
| HDMI connection | Yes |
| HDMI Port | 1 x HDMI |
| Integrated Graphics Supported | Yes |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| Length | 225 mm |
| M.2 Support | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Maximum RAM | 64 GB |
| Memory Bus Speed | 2666 / 2400 / 2133 MHz |
| Memory channel | Dual |
| Memory slot | 4 x DIMM |
| Memory speed | 2666 MHz |
| Motherboard chipset | Intel H370 |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard Power Connectors | 4 + 4-Pin |
| Multi GPU Support | ATi CrossFire |
| Network Speeds Supported | 10/100/1000 Mbps |
| Number of PCI Express Slots | 2 x PCI Express 3.0 x16 (@ x16, x4)4 x PCI Express 3.0 x1 |
| Number of SATA Ports | 6 port(s) |
| On-board Audio Type | 7.1 |
| On-board RGB Control | None |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX1 x 4+4-pin CPU |
| RAID Format | RAID 0, 1, 5, 10 |
| Raid supported | Yes |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Thunderbolt | No |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | Yes |
| USB Connectors | 1 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| USB Ports | 8 port(s) |
| VGA connection | Yes |
| Width | 305 mm |
| Wireless Network | No |