| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331808792 |
| ASIN | B08BLJSL4Z |
| MPN | H470M DS3H |
| SKU | H470M DS3H |
| 12v power connector | Yes |
| ACPI version | 5.0 |
| Audio chip | Realtek ALC887 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 256 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bundled software | Norton Internet Security (OEM) cFosSpeed |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Component for | PC |
| CPU fan connector | Yes |
| Depth | 244 mm |
| Displayport Version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| HDCP | Yes |
| Maximum graphics adapter memory | 512 MB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Maximum resolution | 4096 x 2304 pixels |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | DIMM |
| Motherboard chipset | Intel H470 Express |
| Motherboard chipset family | Intel |
| Motherboard form factor | micro ATX |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 3 |
| Number of memory slots | 4 |
| Number of SATA III connectors | 6 |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX,Quad-GPU CrossFireX |
| PC Health Monitoring | Fan, Temperature, Voltage |
| Processor socket | LGA 1200 |
| RAID levels | 0,1,5,10 |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2666,2933 MHz |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64 |