Gigabyte X299 UD4 PRO powers Intel LGA 2066 CPUs with quad‑channel DDR4 up to 128 GB, offers dual M.2 and eight SATA III drives, five PCIe 3.0 x16 slots for multi‑GPU, Realtek ALC1220 7.1 audio, and a single Gigabit LAN in a compact black ATX board.
| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331801977 |
| ASIN | B0759SNLKY |
| Model | X299 UD4 PRO |
| MPN | X299 UD4 PRO |
| SKU | X299 UD4 Pro |
| 12v power connector | Yes |
| 64-bit Support | Yes |
| ACPI version | 5.0 |
| Addressable RGB | No |
| AMD CrossFire Support | 3-Way CrossFire |
| ATX Power connector 24-pin | Yes |
| Audio | Realtek ALC1220 7.1 HD Audio |
| Audio chip | Realtek ALC1220 |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio Line Out Ports | 4 x 3.5mm Jacks |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| BIOS memory size | 128 Mbit |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Bluetooth | No |
| Board dimensions | 305 x 244 mm |
| Bundled software | Norton Internet Security, cFosSpeed |
| Chipset | Intel X299 |
| Chipset manufacturer | Intel |
| Clear CMOS jumper | Yes |
| Component for | PC |
| Cooling fan support | 1 x CPU Fan1 x Water Cooling CPU Fan2 x System Fans1 x 3A Fan/Water Cooling Pump |
| CPU fan connector | Yes |
| CPU Socket | Socket 2066 |
| Depth | 244 mm |
| Desktop Management Interface (DMI) version | 2.7 |
| Displayport connection | No |
| Drivers | Included |
| DVI connection | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Firewire | No |
| Form factor | ATX Motherboard |
| Front panel audio connector | Yes |
| Front panel connector | Yes |
| Front panel connectors | 1 x Front Panel1 x Front Audio |
| HDMI connection | No |
| Integrated Graphics Supported | No |
| Intel Extreme Memory Profile XMP | Yes |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| Keyboard/mouse combo port | 1 x PS/2 |
| M.2 Support | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Memory channel | Quad |
| Memory slot | 8 x DIMM |
| Memory slots type | DIMM |
| Memory type | DDR4 |
| Memory Type ECC | Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard Power Connectors | 4 + 4-Pin |
| Multi GPU Support | Both |
| Network Interface Type | Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Non-ECC | Yes |
| Number of chassis fan connectors | 2 |
| Number of PCI Express Slots | 2 x PCI Express 3.0 x16 (@ x16)1 x PCI Express 3.0 x16 (@ x8)2 x PCI Express 3.0 x16 (@ x4) |
| On-Board Graphics Connectors | None |
| Other Connectors | 1 x M.2 Socket 3, M Key (Type 2242/2260/2280)1 x M.2 Socket 3, M Key (Type 2260/2280/22110) |
| Parallel processing technology support | 2-Way CrossFireX,2-Way SLI,3-Way CrossFireX,3-Way SLI,Quad-GPU CrossFireX,Quad-GPU SLI |
| PC health monitoring | FAN,Temperature,Voltage |
| PCI Express x16 slots | 5 |
| Plug and play | Yes |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX1 x 4+4-pin EPS |
| Primary GPU Interface | PCIe 3.0 (x16) |
| QPI Speed | N/A |
| RAID Format | RAID 0, 1, 5, 10 |
| RAID Support via | SATA3 / M.2 |
| Raid supported | Yes |
| RJ-45 ports | 1 x RJ-45 |
| S/PDIF out connector | Yes |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Storage Mode Support | Intel Optane Memory Ready Intel VROC Ready RAID 0 RAID 1 RAID 10 RAID 5 |
| Supported memory clock speeds | 2133,2400,2667 MHz |
| Thunderbolt | No |
| TPM connector | Yes |
| Unbuffered memory | Yes |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 6 |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | Yes |
| USB Connectors | 2 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| VGA connection | No |
| Water Cooled | No |
| Width | 305 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education x64,Windows 10 Enterprise x64,Windows 10 Home x64,Windows 10 Pro x64 |
| Wireless Network | No |