| Brand | Gigabyte |
| EAN | 4719331805654 |
| ASIN | B07TTP5J1K |
| MPN | X570 AORUS MASTER |
| Model | X570 AORUS MASTER |
| SKU | X570 AORUS MASTER |
| 64-bit Support | Yes |
| Addressable RGB | Yes |
| AMD CrossFire Support | 2-Way CrossFire |
| Audio | Realtek ALC1220-VB 7.1 HD Audio |
| Audio line in ports | 1 x 3.5mm Jack |
| Audio Line Out Ports | 3 x 3.5mm Jacks |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Board dimensions | 305 x 244 mm |
| Chipset | AMD X570 |
| Chipset manufacturer | AMD |
| Cooling | PCH Fan & Passive Heatsinks |
| Cooling fan support | 1 x CPU fan1 x Water cooling CPU fan3 x System fans2 x System fans/water cooling pumps |
| CPU Socket | Socket AM4 |
| Displayport connection | No |
| Drivers | Yes |
| DVI connection | No |
| Firewire | No |
| Form factor | ATX Motherboard |
| Front panel connectors | 1 x Front Panel1 x Front Audio |
| HDMI connection | No |
| Integrated Graphics | Discrete GPU Required for Graphics Output |
| Integrated Graphics Supported | No |
| Internal USB 3.0 Header | Yes |
| Length | 244 mm |
| M.2 Support | Yes |
| Maximum Installed Processors | 0 (1) |
| Maximum memory capacity | 128GB (4x32GB) |
| Maximum RAM | 128 GB |
| Memory Bus Speed | 3200/2933/2667/2400/2133 MHz |
| Memory channel | Dual |
| Memory Type ECC | ECC/Non-ECC |
| Memory Type R/U | UDIMM (Unbuffered) |
| Motherboard form factor | ATX |
| Motherboard Power Connectors | 8 + 8-Pin |
| Multi GPU Support | Both |
| Network Chip | 1 x 802.11ax WiFi + BT5 1 x Intel (Gigabit LAN) 1 x Realtek (2.5GbE LAN) |
| Network Interface Type | 802.11ax WiFi LAN Wired 2.5 Gigabit LAN Wired Gigabit LAN (10/100/1000) |
| Network Speeds Supported | 10/100/1000/2500 Mbps10/100/1000 Mbps |
| Number of PCI Express Slots | 3 x PCI Express 4.0 x16 (@ x16, x8, x4)1 x PCI Express 4.0 x1 |
| Number of SATA Ports | 6 port(s) |
| On-board Audio Type | 7.1 |
| On-Board Graphics Connectors | None |
| On-board RGB Control | Gigabyte RGB Fusion |
| Operating Systems Supported | Microsoft Windows 10 64-bit |
| Power connector port | 1 x 20+4-pin ATX2 x 4+4-pin EPS |
| Powered USB | Yes |
| QPI Speed | N/A |
| RAID Format | RAID 0, 1, 10 |
| RAID Support via | SATA |
| Raid supported | Yes |
| RGB Header Type | 3-Pin ARGB |
| RJ-45 ports | 2 x RJ-45 |
| SATA III Support | Yes |
| SATA Support | SATA3 / M.2 |
| SATA Supported | Yes |
| Skip audio test | No |
| Storage Mode Support | NVMe Boot (via M.2 PCIe Slot) NVMe Boot (via PCIe 4.0 Slot) RAID 0 RAID 1 RAID 10 |
| Thunderbolt | No |
| TPM Header | 1 x TPM |
| USB 3.0 Support | Yes |
| USB 3.1 Support | Yes |
| USB Connectors | 1 x USB 3.1 Type-C2 x USB 3.02 x USB 2.0 |
| USB Ports | 10 port(s) |
| VGA connection | No |
| Water Cooled | No |
| Width | 305 mm |
| WiFi Speed | 2400 Mbps |
| Wireless LAN | Yes (802.11a/b/g/n/ac/ax) |
| Wireless Network | Yes |