| Brand | SHUTTLE |
| EAN | 0887993001708 |
| ASIN | B07NS4MVZJ |
| Model | DH310S |
| MPN | DH310S |
| AC adapter included | Yes |
| AC adapter output current | 4.74 A |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio chip | Realtek ALC662 |
| Audio output channels | 5.1 channels |
| BIOS type | UEFI AMI |
| Built-in processor | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | FCC, CE, BSMI, RCM, VCCI, RoHS, ErP |
| Chassis type | 1.3L sized PC |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | SD,SDHC,SDXC |
| Compatible processor series | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel® Pentium® |
| Cooling type | Active |
| Depth | 165 mm) |
| Display included | No |
| Displayport Version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Drivers included | Yes |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 43 mm) |
| Keyboard included | No |
| LAN controller | Realtek RTL8111H |
| LED indicators | HDD,Power |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Motherboard chipset | Intel® H310 |
| Mouse included | No |
| Non-ECC | Yes |
| Number of memory slots | 2 |
| On-board graphics adapter | No |
| Operating relative humidity | 10 - 90% |
| Operating temperature | 0 - 50 °C |
| Power cord included | Yes |
| Power supply | 90 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Quick start guide | Yes |
| Safety | ETL, CB, BSMI |
| SSD form factor | 2.5" |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Supported memory clock speeds | 2400,2666 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Wi-Fi | No |
| Width | 190 mm) |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |