| Brand | Samsung |
| EAN | 8806088095127 |
| ASIN | B018LMEO1E |
| MPN | LH65EDEPLGC/EN |
| SKU | LH65EDEPLGC/EN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,VGA |
| Colour gamut | 70% |
| Depth | 56.2 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Energy efficiency class | B |
| Ethernet LAN | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| Heat dissipation | 2943.7 BTU/h |
| Height | 848 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| LED backlighting type | Direct-lit LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Package depth | 287 mm |
| Package Height | 980 mm |
| Package width | 1600 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 0.744 x 0.744 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Touchscreen | Yes |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 27.4 kg |
| Width | 1467.4 mm |