| Brand | LG |
| Model | 86SJ957V |
| MPN | 86SJ957V |
| EAN | 8806084302762 |
| ASIN | B06XTMK6S7 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 343 kWh |
| Audio formats supported | AAC,AC3,DTS,EAC3,HE-AAC,MP2,MP3,PCM,WMA |
| Audio output | 80Watts |
| Audio system | Harman & Kardon 5.2 |
| Batteries included | Yes |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Card reader integrated | No |
| Child lock | Yes |
| Colours | Silver & Black |
| Contrast ratio | Dynamic Contrast |
| Depth | 366.0 mm |
| Depth without stand | 68.0 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S2,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 2.18 m (86") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class | A |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | No |
| HDMI version | 2.0b |
| Headphone outputs | 1 |
| Height | 176.0 mm |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Web OS |
| Operating system version | 3.5 |
| Package depth | 285 mm |
| Package Height | 1263 mm |
| Package width | 2108 mm |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Product Dimensions | 117.6 x 193.8 x 36.6cm |
| RF ports quantity | 2 |
| Screen shape | Flat |
| Screen size | 86inch (218cm) |
| Smart TV | Yes |
| Stand | Crescent Stand |
| Surround system | Dolby Digital |
| Teletext function | Yes |
| Tuner | Freeview HD |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 54.0 kg |
| Weight with stand | 54.6 kg |
| Weight without stand | 50.3kg |
| Wi-Fi | Built In |
| Width | 938.0 mm |