| Brand | Hannspree |
| EAN | 4711404022180 |
| ASIN | B078YYGQCH |
| MPN | V320192 |
| SKU | HL407UPB |
| Model | V320192 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | N |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | Y |
| Backlight type | LED |
| Bezel width | 1.95 mm |
| Built-in processor | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 2 |
| Cable Lock Slot | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | HDMI |
| Colour | Aluminium, Black |
| Colour name | Titanium Gray |
| Colours | Warm, Standard, Cool Mode |
| Computer system | No |
| Contrast ratio | 5000:1 |
| Controls | Rocker (OK / UP / DOWN / LEFT / RIGHT) |
| Depth | 82 mm |
| Depth without stand | 21.2 cm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 260 cd/m² |
| Display brightness typical | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 31.5" |
| Display Diagonal | 100.3 cm (39.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 2550x1440 |
| Display size | 100.33cm / 39.5" Diagonal |
| Display type | VA |
| DisplayPort version | 1.1 |
| Displayports quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Energy efficiency class | A+ |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Ethernet LAN | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 1280x720 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 521 mm |
| Horizontal frequency | 30 ~ 83 kHz |
| Horizontal scan range | 31 - 113 kHz |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Market positioning | Business |
| Max resolution | 2560x1440 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Package depth | 150 mm |
| Package Height | 622 mm |
| Package width | 1015 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | TFT - LED Backlight VA Panel (*) |
| Pixel pitch | 0.4573 x 0.4494 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power cable length | 1.5 m |
| Power consumption | 37 W |
| Power consumption (off) | 0.22 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.36 W |
| Purpose | Retail |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8.5 ms |
| RMS rated power | 3 W |
| Screen shape | Flat |
| Speakers | Yes, 2 x 6W; Earphone Jack |
| Stand included | Y |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Touchscreen | No |
| TV tuner integrated | No |
| TVI port | No |
| USB Hub Version | USB 2.0 |
| USB port | No |
| Vertical frequency | 56 ~ 75 kHz |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 200x100 |
| Viewable screen size | 39.5 " |
| Viewable size horizontal | 87.8 cm |
| Viewable size vertical | 48.5 cm |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 6.1 kg |
| Weight with stand | 6.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 904 mm |
| Width without stand | 71.3 cm |